TSR – poziom zaawansowany

ZARYS TEMATYKI SZKOLENIA TSR POZIOM ZAAWANSOWANY (TSR II):

W ramach II stopnia pragniemy, aby uczestnicy zapoznali się z możliwością wykorzystywania TSR w różnych obszarach oraz trenowali posługiwanie się nią. W celu realizacji powyższych zamierzeń, zaprosiliśmy do współpracy osoby, które na co dzień pracują z klientami i próbują wykorzystywać TSR.  Z ich doświadczeń i wiedzy powstał ramowy plan tematów.

Oferta skierowana jest do osób z tytułem magistra psychologii, pedagogiki, resocjalizacji, socjologii, pielęgniarstwa oraz posiadających tytuł zawodowy lekarza specjalisty psychiatrii, studentów ostatnich lat w.w. kierunków, posiadających minimum roczne doświadczenie w obszarze wsparcia psychologicznego, absolwentów szkolenia TSR na poziomie podstawowym w jednym z akredytowanych Ośrodków w PSTTSR. W przypadku innego wykształcenie możliwe jest przyjęcie kandydata pod warunkiem spełnia innych wymogów (studia podyplomowe z zakresu pomocy psychologicznej) oraz doświadczenia w pracy terapeutyczno-rozwojowej.

Odstęp pomiędzy realizacją szkolenia podstawowego a zaawansowanego powinien wynosić minimum pół roku. A czas pomiędzy szkoleniami warto wykorzystać na własną terapię i/lub inne formy działań o charakterze rozwojowym.

RAMOWY PLAN TEMATÓW

TSR w pracy z dziećmi i młodzieżą – Agnieszka Szrejter-Łoś.

Zastosowanie tego modelu w różnych sytuacjach – w przedszkolach, w szkołach, Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych i w domach. Przedstawione zostaną różne techniki angażujące młodych ludzi do współpracy. Zaprezentowana zostanie technika pracy z dziećmi: „Dam radę”, która jest wykorzystywana do pracy z dziećmi dynamicznymi, nadpobudliwymi bez wykorzystania środków farmakologicznych. O nastolatkach mówi się, że „mają mało motywacji do współpracy”. TSR daje możliwości do pracy z  „trudnymi przypadkami”. Warsztat zawierać będzie prezentacje i mikroedukacje ilustrowane nagraniami wideo z prowadzonej praktyki terapeutycznej oraz okazję do ćwiczeń różnych technik stosowanych w pracy z dziećmi  i młodzieżą.

Wykorzystanie TSR w relacji (para, rodzina) – Agnieszka Szrejter-Łoś.

Warsztat daje umiejętność prowadzenia wywiadu jednocześnie z dwoma osobami w sytuacji kiedy osoby są niezadowolone ze swoich relacji np. rodzic i dziecko, mąż i żona, uczeń i nauczyciel.  Wyzwaniem będzie nauczenie się myślenia na poziomie relacji. Zapoznanie się ze strukturą sesji rodzinnej oraz zdobyciem umiejętności jak pracować nad wspólnym celem. Praca własna na warsztacie zostanie połączona z prezentacją materiału filmowego ze spotkania terapeuty z diadą oraz prezentacją pracy terapeutycznej osoby prowadzącej „na gorąco”.  Stanowią szansę do wykorzystania wcześniejszych umiejętności  do pracy z diadą lub rodziną.

Terapia uzależnień skoncentrowana na rozwiązaniach – Izabella Warchoł.

Terapia uzależnień skoncentrowana na rozwiązaniach ma odmienne założenia odnośnie aktywności klientów i jej wpływu na ich życie niż terapia strategiczno – strukturalna (model medyczny).  Klient jest postrzegany jako postępujący nawykowo według wzoru który chwilowo dezorganizuje jego życie (tzn. Ten nawyk), powodując poczucie zagubienia, które wydaje się nie do przezwyciężenia. Nawyk rozumiany jest tutaj jako automatyzm.

Odmienne myślenie o utracie kontroli nad zachowaniami nie deprecjonuje diagnozy zaburzenia. Podsuwa jedynie odmienny sposób pracy. Myślenie o uzależnieniu jako o zwyczaju, nawyku zamiast ujęcia chorobowego promuje nadzieję i pomaga klientowi i terapeucie rozmawiać o sytuacji klienta bardziej efektywnie, bez zażenowania klienta. Klienci postrzegają swoje życie jako dające się naprawić i często bardziej są gotowi, aby spróbować żyć inaczej.

Praca terapeutyczna z osobami doświadczającymi lęku w paradygmacie TSR – Radosław Cieśluk.

Lęk w życiu klientów pełni różne funkcje od ograniczających po zabezpieczające, klienci skupiają się głównie na postrzeganiu jego funkcji ograniczających. W paradygmacie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach poszukujemy przeformułowań znaczeń jakie nadają klienci lękom i odzyskania mocy i w ostateczności do spojrzenia na lęk w nowy sposób, który może być pomocny do realizacji celów terapeutycznych. Podczas szkolenia przyjrzymy się jak możemy wykorzystać metodę eksternalizacji i personalizacji zaczerpniętą od Johna White i Davida Epsona twórców terapii narracyjnej do wspierania klientów w przeformułowywaniu znaczeń i kontekstów związanych z lekiem, którego doświadczają.

 

Wstęp do pracy z klientami z zaburzeniami odżywiania – Anna Mackiewicz.

Na warsztatach przyjrzymy się, jak praca w nurcie TSR może wspierać  osoby z zaburzeniami odżywiania w budowaniu świata, w którym uciążliwe  objawy nie będą konieczne. Porozmawiamy o dobroczynnych i/lub ochronnych  funkcjach objawów. Ważna jest też wiedza na temat wpływu zaburzeń  odżywiania na zdrowie klienta w każdym obszarze. Zwrócimy uwagę na powolny proces zmian, nie tylko w obszarze nawyków jedzeniowych, ale relacji klienta ze światem, jedzeniem, ciałem, samym sobą. Poszukamy  zasobów, jakie każdy klient wnosi na sesje. Istotnym elementem warsztatów będzie także zadbanie o siebie w roli terapeuty osoby  mierzącej się z zaburzeniami odżywiania.

Osoby w kryzysie – samobójstwo i zachowania autodestrukcyjne – Luis Alarcon.

W ujęciu TSR zachowania autodestrukcyjne są traktowane jako „pomysł” klienta na zmianę swojej dotychczasowej sytuacji. Rozmowa w której posługujemy się instrumentami TSR daje możliwości do bardzo poważnego traktowania klienta oraz wypracowania razem z nim bardziej konstruktywnych dla samego klienta strategii radzenia sobie z problemami życiowymi i budowanie „preferowanej przyszłości”.

Zastosowanie TSR w obszarze problemów psychiatrycznych – Luis Alarcon.

Choroby i zaburzenia psychiczne są z reguły wyzwaniem dla każdego nurtu psychoterapeutycznego. TSR w oparciu o przyjęte zasady merytoryczne nie stara się „przywracać” klienta do tzw. „zdrowia psychicznego”, lecz akceptując jego sytuacji pomaga mu w budowaniu  takich rozwiązać, które poprawią różne sfery życia klienta. Na zajęciach próbujemy „oswoić się” z tego typu klientami, zrozumieć ich świat i planować adekwatne strategie postępowania. Prowadzący swoimi wieloletnimi doświadczeniami zwiększa pulę „zasobów” dla uczestników chcących podejmować pracę lub/i polepszyć ją w różnych tzw. „trudnych obszarach” pracy psychoterapeutycznej.

Praktyka Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Ostatni zjazd "Praktyka skoncentrowana na rozwiązaniach" jest warsztatem poświęconym zastosowaniu Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach w kontakcie z klientem. Na tym spotkaniu wszyscy uczestnicy prezentują na forum grupy swoje nagranie sesji z klientem. Celem tego warsztatu jest podnoszenie kompetencji w praktykowaniu Podejścia/Terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Jest to sesja rozwojowa, doskonaląca  umiejętności, a nie służącą do ich oceny.

Wymagane jest nagranie audiowizualne (w zapisie cyfrowym), całej, dowolnej sesji z klientem. Sesja ma dotyczyć udzielania pomocy psychologiczno-terapeutycznej. Następnie zaprezentowanie wybranej części sesji, do której jest najwięcej uwag, wątpliwości (10 minut/15 minut), przygotowanie stenopisu z tych 10/15 minut i zapisanie jej w wersji w word dla pozostałych uczestników.

Porządek realizowanych tematów może jedynie różnić się kolejnością w poszczególnych grupach. Do danego trenera przyporządkowany jest określony temat zajęć.

Powyższe tematy są realizowane podczas szkolenia trwającego łącznie 130 godzin dydaktycznych.

ZASADY UKOŃCZENIA SZKOLENIA

II STOPIEŃ TSR

1.   Pełna wpłata/wpłaty ratalne dokonywane w terminie.

2. Obecność na szkoleniu. Całość szkolenia obejmuje 130 godzin dydaktycznych. Dopuszczamy maksymalnie 10 godzin dydaktycznych nieobecności. Jednak przy niepełnej liczbie godzin zaświadczenie jest wydawane z pomniejszoną liczbą godzin. Osoby, które rozważają proces certyfikacji na obu poziomach szkolenia muszą mieć 100% obecności (zaświadczenia TSR I - 70h, TSR II - 130h). Nie ma możliwości odrabiania pojedynczych dni/godzin.

3.   Prezentacja wycinka swej pracy w nurcie PST/TSR (Praktyka skoncentrowana na rozwiązaniach). Przed przystąpieniem do ostatniego zjazdu należy wcześniej zrealizować wszystkie zajęcia.

4. Przy szkoleniach online zaświadczenia wysyłane są w formie elektronicznej.

Zapis na szkolenie

Zgłoszenia na szkolenia (zapis) przyjmujemy poprzez poniższe formularze.

Oznaczenie "lista rezerwowa" oznacza, że dana grupa jest juz pełna i zapisujemy Państwa na listy oczekujących/listy rezerwowe. Gdy zwalnia się miejsce kontaktujemy się z Państwem w tej sprawie.

informacja dot. wolnych miejscach lub zapisie na listę rezerwową, może różnić się ze stanem faktycznym. Aktualną informację otrzymują Państwo pisząc do nas: szkolenia@ctsr.pl.

Kolejność zjazdów

Na poziomie zaawansowanym TSR zakres tematyczny w poszczególnych grupach nie różni się, lecz dany trener ma przypisany swój indywidualany zakres tematyczny, który realizuje podczas zjazdu.

Szkolenia w formie on-line

Wszystkie spotkania odbywają się za pośrednictwem platformy zoom. Zapewnia ona możliwość wyświetlania prezentacji multimedialnych, dokumentów i nagrań. Wszyscy uczestnicy widzą się i słyszą, istnieje możliwość pracy w grupach. Są to więc warunki maksymalnie zbliżone do szkoleń stacjonarnych. Do udziału w szkoleniu wystarczy komputer wyposażony w kamerę, mikrofon i głośniki (lub słuchawki).

Nasze szkolenia mają formę warsztatową tym samym warunkiem udziału w szkoleniu jest aktywny w nich udział, z włączoną kamerą i dostępem do mikrofonu. Aby czas przeznaczony na szkoleniu był dla Państwa wartościowy i efektywny. Prosimy o włączenie w swoje zachowania dobrych praktyk:

Zachowujemy się tak, jakbyśmy byli w sali na szkoleniu stacjonarnym. Pamiętajmy o zapewnieniu sobie spokojnego otoczenia, bez osób trzecich. Ubierajmy się odpowiednio do sytuacji, nie jeździjmy i nie palmy w trakcie zajęć, będzie na to czas podczas przerwy. Włączona kamera jest obowiązkowa, brak niedostosowania się może skutkować nieobecnością. Gdy nie korzystacie Państwo z mikrofonu prosimy o wyłączenie go, aby nie słychać było szumu. Prosimy o wyłączeniu mikrofon i kamery podczas przerwy. Prosimy o nienagrywanie oraz nie robienie printsceen’ow bez zgody prowadzących.

Dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w szkoleniu.

Cennik 2025

Szkolenie TSR – poziom zaawansowany (130 godzin dydaktycznych) online:

3900 zł – przy płatności jednorazowej, która dokonywana jest miesiąc przed szkoleniem 4150 zł – przy płatności w ratach (5 rat po 830 zł). Wpłata pierwszej raty jest na miesiąc przed szkoleniem, kolejne raty dokonywane są do 14 dni przed rozpoczęciem kolejnego zjazdu.

Podane ceny obowiązują członków PSTTSR, którym przysługuje zniżka. Osoby nie będące członkami PSTTSR do podanej ceny muszą doliczyć +10%.

Szkolenie TSR – poziom zaawansowany (130 godzin dydaktycznych) hybrydowa:

4900 zł – przy płatności jednorazowej, która dokonywana jest miesiąc przed szkoleniem 5150 zł – przy płatności w ratach (5 rat po 1030 zł). Wpłata pierwszej raty jest na miesiąc przed szkoleniem, kolejne raty dokonywane są do 14 dni przed rozpoczęciem kolejnego zjazdu.

Podane ceny obowiązują członków PSTTSR, którym przysługuje zniżka. Osoby nie będące członkami PSTTSR do podanej ceny muszą doliczyć +10%.

Cena za szkolenia obowiązuje w danym roku kalendarzowym, realizacja w kolejnym oznacza dopłatę wg. aktualnie obowiązującego cennika.

 

Więcej informacji

Osoba zglaszajaca sie na szkolenie automatycznie otrzymuje fakturę po dokonaniu wplaty. Faktury będą wystawiane zgodnie z danymi przelewu (nadawcy). W przypadku chęci otrzymania faktury na inne dane (np. instytucji) prosimy o informację zanim dokonają Państwo płatności. Finansowanie z instytucji budżetowych/państwowych wymaga uzupełnienie stosownych dokumentów, w tym wcześniejszego kontaktu z biurem CTSR. Płatność wpłacona niezgodnie z regulaminem będzie zwrócona.

Zapisując sie na szkolenia w ramach CTSR akceptujemy przesyłanie przez CTSR faktur VAT w formie elektronicznej, w związku z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad i przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. nr 249, poz. 1661).

Zapis na szkolenie równoznaczny jest z akceptacją regulaminu szkoleń CTSR.

Wypełniając formularz kontaktowy wyrażają Państwo jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb realizacji szkolenia zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.

Miejsce i godziny szkoleń

Online

Zajęcia realizowane są przy pomocy aplikacji zoom, w czasie rzeczywistym. Uczestnicy po opłaceniu szkolenia otrzymują linki do zalogowania się na zajęcia.

Stacjonarnie

Warszawa, Gdańsk, Kraków lub Katowice - Na kilka dni przed zajęciami otrzymujecie Państwo szczegółowe informacje.

Szczecin - Zajęcia odbywają się w Ośrodku Symetria ul. Rayskiego 19/4

Godziny

Szkolenia oraz warsztaty trwają zazwyczaj w godzinach 9:00-17:30/8:30-17:00/8:00-16:30 (jest to 10 godzin dydaktycznych) lub 16:00-20:00 (jest to 5 godzin dydaktycznych)